Viber Messenger

Sesli ve görüntülü konuşma uygulamaları arasında zirvedeki uygulamalarla rekabete hazır olan ve emin adımlarla ilerleyen bir uygulama Viber hakkındaki yazımız.

Viber uygulamasını hemen indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

indibutton

Viber, insanlara sevdikleriyle görüntülü konuşma ve mesajlaşma imkânlarını ücretsiz olarak sunan bir programdır. Her telefon tipine uyumlu bu uygulama, internet erişimi sağlanan her yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Viber uygulaması tüm mobil cihazlara uyumludur.  Kullanıcılar, Viber uygulamasını mobil cihazına indirdikten sonra herhangi bir üyelik oluşturmadan uygulamayı kullanabilmektedir. Uygulama açıldığında kişi telefon numarası ile giriş sağlamaktadır. Ardından uygulamada belirtilen cep telefonu numarasına bir kod gönderilmektedir. Kodun uygulamaya yazılması ile Viber uygulaması kullanıma açık hale gelmektedir. Kullanıcı, arkadaş listesinde yer alan ve Viber uygulamasına sahip olan kişileri görüntüleyebilmektedir. Ardından dilediği kişiyi görüntülü arayabilmekte, mesaj atabilmekte ve daha birçok şey yapabilmektedir.

viber1

Şimdi de Viber uygulamasının en temel özelliklerini inceleyelim.

indibutton

1. VoIP Özellikleri

Hem WhatsApp hem de Viber kullanıcıları, uygulamayı kullanan herkesi tamamen ücretsiz olarak arayabiliyor ve mesaj gönderebiliyor. Ancak, uygulamayı kullanmayan birini aramak istediğinizde WhatsApp ne yazık ki sınıfta kalıyor.

Viber’de ise durum farklı. Dünya çapında mobil ve sabit hat numaralarını oldukça düşük bir ücretle arayabileceğiniz tam özellikli bir VoIP özelliği olan Viber Out’u içeren uygulama, hesabınıza kredi kartı veya PayPal yoluyla kredi yüklemenizi de sağlıyor.

indibutton

2. Masaüstü Erişimi

WhatsApp’ın Windows ve Mac için masaüstü uygulamaları mevcut, fakat bunlar yalnızca mesajlaşma için kullanılabiliyor. Sesli arama yapmak istediğinizde WhatsApp’ın mobil uygulamasına geçiş yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Viber’in masaüstü uygulamaları ise daha etkileyici diyebilirim. Sürekli kullandığınız sohbet özelliklerine erişebileceğiniz masaüstü uygulamasında, diğer kullanıcılarla sesli ve görüntülü olarak da görüşebiliyorsunuz. Ayrıca, Viber Out’u kullanarak diğer numaralara da sesli arama gerçekleştirebilirsiniz. Viber’ın Linux uygulamasının da olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

indibutton

3. Gizli Hesaplar ve Sohbetler

Viber, “dünyanın en kapsamlı iletişim deneyimi” olduğunu iddia ediyor. Bu iddiayı güçlendirmek için ise gizli hesaplara da ev sahipliği yapmaya devam ediyorlar. Bu sohbetlere uygulamadaki Genel butonuna tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu hesaplar genellikle markalar veya ünlüler tarafından ayarlanıyor. Böylece Viber’deki bir kitleyle etkileşime daha kolay girebiliyorlar. Ayrıca fotoğraf, siyaset gibi özel başlıklara sahip diğer gruplar da mevcut. Herkese açık hesaplarla olan etkileşim, hesap yöneticileri tarafından seçilen ayarlara bağlı durumda. Bunları Twitter’daki akışa benzetebiliriz. Bu hesaplara yapabileceğiniz tek etkileşim güncellemeleri “beğenmek” oluyor. Ayrıca bazı hesaplar özel mesaj göndermenize de izin veriyor.indibutton

4. Gizli Sohbet

Meraklı gözlerden saklamak istediğiniz bir sohbet varsa, Viber sayesinde bunu oldukça kolay hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sohbet edilen kişi veya grubun adına tıkladıktan sonra  Sohbet Bilgisi > Bu sohbeti gizle adımlarını izlemek. Bu adımdan sonra sizin belirleyeceğiniz PIN sayesinde sohbete erişebilirsiniz. Eğer, hassas bilgilerin gizli kalmasını istiyorsanız bu yöntem Viber’ın hızlı ve kolay bir yoludur ve WhatsApp’ta bulamayacağınız bir özelliktir.

5. Oyun

Oyun oynamayı seviyorsanız, Viber’in size küçük bir sürprizi var. Viber kullanan kişilerinizle birlikte oyun oynayabileceğiniz bir oyun listesi bulabileceğiniz uygulamadaki bu özellik WhatsApp’ta bulunmuyor.

Tek tek incelediğinizde, bu özelliklerin sizi WhatsApp’ı bırakmaya ikna etmesi biraz zor olduğunu söylemek gerek. Her ne kadar uygulamayı değiştirmek isteseniz de, arkadaşlarınızın ve ailenizin kullandığı platforma bağlı kalacaksınızdır. Ancak, iki uygulamayı da bir arada kullanmaya başlamayı deneyebilirsiniz.

indibutton